W dniach 12-25.07.2016 w chorwackim Zagrzebiu i Rijece odbyły się III Europejskie Igrzyska Akademickie. Była to największa europejska impreza sportowa na poziomie akademickim, w której uczestniczyło ponad 5000 osób z 300 Uniwersytetów z 45 krajów! Sportowcy rywalizowali aż w 21 różnych dyscyplinach sportowych. Reprezentantami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu była para siatkarzy plażowych Stanisław Szymankiewicz i Paweł Lewandowski, a także żeńska drużyna siatkarek i męski zespół futsalistów.

Nasi siatkarze rozpoczęli rozgrywki od dwóch zwycięstw w grupie z Uniwersytetami Montpellier (Francja) i Tampere (Finlandia) oraz porażki z Porto (Portugalia). Awans do najlepszej 12 wyraźnie podbudował naszych zawodników,  którzy pewnie zrewanżowali się za porażkę z Porto, wygrywając z nimi kolejny mecz 2:0, a także kolejny raz pokonali Uniwersytet z Montpellier. W walce o półfinał Stanisław Szymankiewicz i Paweł Lewandowski musieli uznać wyższość pary z Litwy, minimalnie przegrywając 1:2. Ostatecznie para naszych siatkarzy uplasowała się na znakomitym V miejscu, zajmując najlepsze miejsce z polskich par i wyprzedzając wszystkich medalistów Akademickich Mistrzostw Polski! Dodatkowo Paweł i Staszek otrzymali nagrodę fair play!

Zmagania futsalistów UP Wrocław miały miejsce w Zagrzebiu w dniach 16-25 lipca. Nasza drużyna nie miała szczęścia w losowaniu, gdzie los przydzielił nam drużynę aktualnych Mistrzów Europy z Zagrzebia oraz bardzo silny Uniwersytet z Malagi. Pierwsze starcie z Uniwersytetem Vern z Zagrzebia zakoczyło się wynikiem 1:2 dla gospodarzy, ale już w kolejnym pojedynku futsaliści z Malagi zwyciężyli aż 7:0. Na koniec fazy grupowej wyrównany pojedynek z Uniwersytetem z Mariboru zakończy się porażką 2:3. W rywalizacji o miejsca 17-22 nasi futsaliści pewnie zwyciężyli Uniwersytety z Paryża 3:1 oraz Rotterdamu 9:1. W ostatnim meczu nasz zespół przegrał z Uniwersytetem z Oslo 1:4 i ostatecznie zakończył rywalizację na XVIII miejscu. Mimo niezadowalającego wyniku zawodnicy i trener zespołu są pewni, że zdobyte doświadczenie na bardzo wysokim poziomie turnieju w Zagrzebiu zaprocentuje w przyszłości.

W dniach 17-25 lipca odbywał się turniej siatkówki kobiet. Podobnie jak nasza drużyna futsalu nasze siatkarki nie miały szczęścia w losowaniu trafiając do bardzo wymagającej grupy z Uniwersytetami z  Regensburga (Niemcy), Belgradu (Serbia) i  Banja Luki (Bośnia i Hercegowina). Niestety siatkarkom nie udało się wygrać meczu w grupie i ostatecznie po zwycięstwie 3:0 nad Uniwersytetem z Tampere (Finlandia) uplasowały się na XV miejscu.

Zaskakująca była skala Europejskich Igrzysk Akademickich. Przez 2 tygodnie stolica Chorwacji i nadmorskie miasteczko Rijeka żyły wydarzeniami sportowymi organizowanymi na ich terenie. W organizacji udział kilkuset  wolontariuszy, w tym także z polski, a transmisja finałowych meczów dostępna była w publicznej chorwackiej telewizji. Również poziom sportowy imprezy pokazał jak mocno rozwinięty jest sport akademicki, a wielu zawodników w różnych dyscyplinach jest regularnymi reprezentantami swoich krajów. Nasi sportowcy z pewnością wyniosą z tego wydarzenia ogromną wiedzę i doświadczenie.

a1-300x199 Nasi siatkarze plażowi V parą w Europie! Podsumowanie Europejskich Igrzysk Akademickich b-2-300x200 Nasi siatkarze plażowi V parą w Europie! Podsumowanie Europejskich Igrzysk Akademickich c1-300x199 Nasi siatkarze plażowi V parą w Europie! Podsumowanie Europejskich Igrzysk Akademickich d-300x168 Nasi siatkarze plażowi V parą w Europie! Podsumowanie Europejskich Igrzysk Akademickich e-300x225 Nasi siatkarze plażowi V parą w Europie! Podsumowanie Europejskich Igrzysk Akademickich