Szosowy medal!

W dniach 8-13 lipca odbyły się V Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie organizowane w Jeleniej Górze. Brązowy medal w indywidualnej jeździe szosowej na czas zdobyła Monika Brzeźna z TKK Pacific Toruń, studentka czwartego roku inżynierii środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz zawodniczka AZS UP Wrocław MTB Team.

Rywalizacja na blisko 25-kilometrowej trasie była bardzo emocjonująca i ciekawa. Reprezentantka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przez długi czas była liderką wyścigu i jako pierwsza złamała granicę 40 minut. Ostatecznie w jeleniogórskich zawodach wywalczyła brązowy medal.

W ostatnim czasie poprawiłam jazdę na czas, ale raczej nie na tyle, żeby walczyć o medale – tak swoje szanse na ten sezon oceniała Monika jeszcze niespełna miesiąc temu. Niespodziewanie dla samej medalistki, ciężki trening i systematyczna praca zaowocowały zdobyciem dwóch prestiżowych tytułów w przeciągu jednego miesiąca – drugiej wicemistrzyni świata oraz wicemistrzyni Polski.

Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie to najważniejsze na świecie zawody w kolarstwie akademickim. Wyścig odbył się już po raz piąty w historii. Poprzednie edycje zawodów odbywały się w Moskwie, Palmie, Antwerpii i Nijmegen. Tym razem do rywalizacji stanęli studenci z ponad 20 krajów.

***

Monika Brzeźna jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. W tegorocznych Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym Sobótka-Zawonia 2014 zdobyła srebrny medal w indywidualnej jeździe na czas. W 2013 roku na rozegranych w Jeleniej Górze Górskich Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, zdobyła wicemistrzostwo kraju i dwa srebrne medale – jeden w swojej kategorii wiekowej (U-23), a drugi w kategorii OPEN. W tym samym roku, wraz ze starszą siostrą Pauliną, zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski na rozegranych w okolicach Warlubia zawodach w jeździe parami.